دوره جامع آموزش ساخت بک لینک

بک لینک و نکات مهم لینک سازی

بک لینک یکی از عناصر مهم و حیاتی برای سئو سایت ها می باشد مخصوصا برای سایت های تازه تاسیس. هنوز هم این تکنیک برای سایت های فارسی زبان یک امر مهم در سئو به حساب می آید. پیدا کردن سایت و ساخت بک لینک کار سختی نیست و مهمترین موضوع نحوه ساخت آن است. در صورتی که آنرا به اشتباه به کار ببرید موجب پنالتی شدن سایت شما در آن کلمه کلیدی و ضربه زدن سایت می شود که تقریبا بازگشت آن غیر ممکن است. اما در این دوره شما با اصطلاحات، نحوه ساخت لینک آشنا می شوید و همچنین بصورت ویدیویی به شما آموزش داده می شود که چطور در هر سایتی لینک سازی یا همان بک لینک بگیرید.

شاید بیشتر شما عزیزان فقط با خرید بک لینک آشنا باشید و از ساخت آن توسط خودتان بخاطر ترس از پنالتی شدن پرهیز کنید. ولی خرید لینک باید آخرین گزینه ای باشد که شما به آن فکر می کنید. خرید بک لینک علاوه بر هزینه بالایی که دارد ریسک جریمه شدن سایت شما توسط گوگل را افزایش میدهد. بک لینک های یک سایت چه رایگان باید و چه پولی نشان دهنده اعتبار آن است.

در این مقاله قصد داریم شما را با اصطلاحات لینک سازی آشنا کنیم _ باید حتما آشنا شوید قبل از شروع به کار_ و بعد به معرفی بهترین سایت ها برای ساخت بک لینک رایگان و قوی می پردازیم. در این دوره در سایت های زیر برای ساخت بک لینک استفاده می کنیم:

 • سایت های سرویس وبلاگ دهی ایرانی و خارجی (Blogging Platforms)
 • سایت های رزومه ساز آنلاین (Online Resume Builder)
 • سایت ساز ها (Website Builder)
 • سایت های سوشیال بوک مارک (Social Bookmarking websites)
 • سایت های نشر محتوا (Content publishing websites)
 • سایت های صفحه ساز و فرم ساز (Page Builder and Form Builder)
 • سایت های نظرسنجی (Survey sites)
 • سایت های شبکه های اجتماعی (Social Media Sites)
 • سایت های دانشگاهی (Education websites)

بک لینک و نکات مهم لینک سازی

لینک چیست؟

لینک معادل کلمه Link در انگلیسی هست که در فارسی پیوند نامیده شده است. پیوند (Link) عبارت است از یک یا چند کلمه در صفحات اینترنتی که با کلیک کردن بروی آن به صفحه ای دیگر منتقل می شوید.

 

بک لینک یا لینک خارجی چیست؟

لینک سازی یا کسب بک لینک فرآیند دریافت لینک از سایر سایت های اینترنتی برای سایت خودمان است. لینک های خارجی (External Links) لینک هایی هستند که به یک دامنه، به غیر از دامنه ای که بر روی آن قرار دارند (دامنه منبع) اشاره دارند. بهه بیانی ساده تر، اگر سایتی به وب سایت شما لینک دهد این لینک به عنوان لینک خارجی در نظر گرفته می شود. همچنین، اگر شما نیز به یک سایت دیگر لینک داده باشید آن لینک هم، یک لینک خارجی محسوب می شود.

 

انکر تکست چیست؟

انکر تکست (Anchor Text)، به یک چیز بسیار ساده اشاره دارد: متنِ استفاده شده در لینک‌های شما که توسط کاربر دیده می‌شود.

کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می شوند را انکر تکست می گویند. انکر تکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر آن را مشاهده می کند و قادر است بر روی آن کلیک کند.

برای مثال جمله زیر را مشاهده کنید:

تبلیغات کلیکی یا PPC تبلیغاتی هستند که مبلغی بر اساس هر کلیک از تبلیغ‌ کننده دریافت می‌شود.

در جمله بالا، دو انکر تکست مختلف برای دو URL مختلف وجود دارد. این دو عبارت با رنگ آبی مشخص است و اگر روی آن کلیک کنید به صفحه مربوط به آن موضوع خواهید رفت.

 

نحوه توزیع انکر تکست

یکی از موارد مهم در لینک سازی توجه به نوع انکر تکست لینک های دریافتی است تا بتوانید بهترین نتایج را داشته و جریمه نشوید. موارد گفته شده در نمودار پایین را باید در لینک سازی های آتی که به شما گفته می شود را رعایت فرمایید.

نحوه توزیع انکر تکست

 

لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه تفاوتی دارد؟

برای درک بهتر لینک نوفالو، بهتر است کمی با مفهوم لینک سازی و تاثیر آن بر اعتبار یک صفحه نزد موتور جستجو صحبت کنیم. لینک دهی چه به سایر وب‌سایت‌ها صورت گیرد و چه از سایتی به سایت شما انجام شود، یکی از بخش‌های مهم در سئو محسوب می‌گردد. در این بین، نوع لینک‌های ورودی و خروجی به سایت از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا شیوه عملکرد موتورهای جستجو در برابر صفحات را مشخص می‌کند.

 

لینک فالو یا dofollow

بهتر است برای فهم ساده‌تر، لینک‌های فالو را به امتیاز تشبیه کنیم. لینک dofollow بیشتر به معنای امتیاز بیشتر است. بنابراین، سایتی که بیشترین امتیاز را جمع کرده باشد، برنده خواهد شد. هنگامی که یک صفحه لینک‌های dofollow فراوانی دریافت می‌کند، موتورهای جستجو معمولاً به محبوبیت و کارایی مطالب آن پی می‌برند و در نتیجه در لیست نتایج جستجو رتبه آن را نسبت به وب‌سایت‌های مشابه بهبود می‌بخشند. البته باید بدانید تعداد زیاد لینک های dofollow، تحت شرایطی خاص می‌توانند معکوس عمل کرده و موجب افت رتبه وب‌سایت شما شوند

هنگامی که در مطالب خود به یک صفحه خارج از سایت خود لینک می‌دهید، این لینک به شکل زیر خواهد بود:

<a href=”http://www.example.com”>Example</a>

در واقع لینک‌های dofollow هیچ تگ مشخص‌کننده‌ای ندارند و به‌طور پیش‌فرض تمام لینک‌هایی که در مطالب درج می‌کنید، لینک‌های فالو خواهند بود.

لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)

لینک نوفالو nofollow

در بالا، ساختار یک لینک عادی را برای شما ترسیم کردیم. اما باید بدانید ساختار لینک نوفالو، کمی متفاوت است:

<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>

در واقع وجه تمایز لینک nofollow و dofollow، تنها در عبارت “rel=”nofollow است و در صورت عدم استفاده از این عبارت، لینک شما تبدیل به یک لینک فالو خواهد شد. هنگامی که یک وب‌سایت از تگ nofollow استفاده می‌کند، در واقع به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد که این لینک نباید در محاسبه رتبه صفحه یا PageRank در نظر گرفته شود. همچنین، این لینک در محاسبه پیج رنک مقصد نیز بی تاثیر خواهد بود.

هنگامی که یک سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک می‌دهد، به قدرت و اعتبار شما می‌افزاید و پیج رنک شما را بهبود می‌بخشد. اگر یک سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک نوفالو دهد، این لینک از سوی گوگل برای افزایش اعتبار شما در نظر گرفته نمی‌شود (نه به این معنی که هیچ تاثیری در وضعیت سئوی شما ندارد!). با این وصف، استفاده از لینک نوفالو، نسبت به سایت‌هایی که همیشه از لینک فالو استفاده می‌کنند، می‌تواند رشد بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد.

تفاوت لینک‌های داخلی (Internal) و لینک‌های خارجی (External)

لینک داخلی لینک هایی هستند که در صفحه های سایت شما وجود دارند و به صفحه های خود سایت پیوند داده شده اند.بخشی از افزایش دیده شدن صفحات سایت ها در موتورهای جست‌وجو، مربوط به نحوه لینک سازی داخلی و مرتبط کردن مطالب سایت به همدیگر که به این ها لینک داخلی (Internal link) گقته می شود. لینک‌های خارجی لینک‌هایی هستند که از یک دامنه (Domain) خاص به یک دامنه کاملا مجزا ارجاع می‌دهند که آن ها External links یا اصولا بک لینک Backlinks می گویند.

نکات بک لینک سازی

نکات بک لینک سازی

1- نباید تعداد زیادی بک لینک را در یک زمان کوتاه به سایت وارد کنید.مخصوصا برای سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند و در حال دریافت اولین بک لینک هایشان هستند.باید بک لینک ها با فاصله مناسب از هم به سایت وارد شوند تا توسط گوگل پنالتی نشوید.

2- تمامی بک لینک های سایتتان را با یک anchor text و به یک صفحه وارد نکنید.بدون شک چنین کاری فقط به سایتتان ضربه خواهد زد.از کلمات کلیدی مختلف برای بک لینک گرفتن استفاده کنید و فقط تمرکزتان را روی یک کلمه خاص نگذارید.

3- تمامی بک لینک ها را به صفحه اصلی وارد نکنید.سعی کنید به صفحات داخلی سایتتان هم لینک بدهید که سایتتان به صورت کلی قوی شود و قدرت ایندکس مطالبتان بالا برود.

 

سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری

شاید تا به حال شما این عنواین را شنیده باشید. سئو کاران یا مدیران سایت برای اینکه بتوانند قله گوگل را فتح کنند باید از یکی از این روش ها استفاده کنند. سئوکاران کلاه سیاه (Black hat)، با دور زدن قوانین گوگل و موتور های جستجو و دست به دامان روش های غیر متعارف، برای ارتقای رتبه خود در موتور های جستجو و گوگل اقداماتی انجام می دهند. سئوی کلاه سفید (White Hat) مجموعه تکنیک‌های استاندارد و اصولی در بحث سئو هستند که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی جذب هدفمند و واقعی کاربران در بهترین و ایده‌آل ترین حالت ممکن است.سئوی کلاه خاکستری (Gray Hat) دقیقاً چیزی بین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه است.سئوی کلاه خاکستری مثل سئوی کلاه سفید قانونی و پیشنهادی نیست و از طرف دیگر به شدت و ریسکی بودن سئوی کلاه سیاه نیز نیست.

روش های کلاه سفید:

 • ساخت محتوای با کیفیت
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • فعالیت در انجمن ها
 • نوشتن پست مهمان
 • در کل بهینه سازی سایت شامل سرعت، حجم و بهینه بودن تصاویر، لینک های داخلی و …

 

لینک سازی کلاه خاکستری

همانطور که متوجه شدید لینک سازی کلاه سفیدی وجود ندارد که ما از آن استفاده کنیم.  مورد مهم در این روش فقط طبیعی ساختن لینک و به روز بودن در این حیطه است.یعنی طوری بک لینک برای سایت تان بسازید که سایت شما در دید گوگل یک سایت با بک لینک های کاملا طبیعی جلوه داده شود. خوب این بحث در طول دوره به شما آموزش داده می شود که بدون هیچ ریسکی به ساخت لینک بپردازید.

نکات مهم لینک سازی

 

لینک SiteWide چیست؟

Sitewide لینک ها ، لینک هایی هستند که در تمام صفحات یک سایت دیده می شوند و وجود دارند. این نوع از لینک ها معمولا در بخش فوتر سایت (Footer) یا ستون های کناری (Sidebar) یک سایت قرار داده می شوند .

از این نوع لینک ها معمولا در تبلیغات استفاده می شود و یا اینکه مثل تصویر پایین نوشته های سایت تبلیغ شده است. شاید شما از بعضی از سایت ها لینک کامنت بگیرید و مثل سایت ما آخرین کامنت ها در قسمت ساید بار نمایش داده شود و زمانی که گوگل وبمستر خود را بررسی کنید می بیند از یک وبسایت تعداد زیادی بک لینک به یک صفحه خاص از سایت تان گرفته اید که همان سایت واید نام دارد.

بک لینک و نکات مهم لینک سازی

بک لینک و نکات مهم لینک سازی

 

آیا لینک های site wide مفید هستند؟

در کل لینک های سایت واید فقط برای کسانی مفید واقع می شود که سایتی با موضوع مرتبط دارند.  و اینکه شما از صدها صفحه در یک دامنه لینک می گیرید امتیاز محسوب نمی شود. در واقع در لینک سازی، گوگل امتیاز اصلی را براساس تعداد دامین های لینک داده به شما مورد بررسی قرار می دهد و اینکه تعداد لینک از یک سایت غیر مرتبط به شما داده شود غیر طبیعی است و امتیاز اسپم (Spam Score) سایت شما را بالا می برد.

امتیاز اسپم

 

دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟

دو عامل مهم در رتبه بندی سایت ها دامین آتوریتی (Domain Authority) و پیج آتوریتی (Page Authority) است که توسط سایت ماز (Moz) ارائه می شود. این دو عامل معیاری برای سنجش رتبه سایت است که بسته به شاخصه هایی نمره ای از صفر تا صد برای صفحه یا دامنه شما مشخص می کند.

سایت ماز (Moz) | آشنایی با بک لینک و نکات مهم لینک سازی

سایت moz در واقع یک وب سایت جامع است که بخشی از فعالیت آن به بررسی وب سایت های دیگر و رتبه بندی آنها می پردازد. بررسی سئو سایت نیز بخشی از کارهایی است که در این شرکت به آن پرداخته شده است.

پیج آتوریتی یک معیار برای سنجش رتبه سایت است که بسته به شاخص هایی نمره ای از صفر تا صد برای هر صفحه شما مشخص می کند. منظور از پیج آتوریتی این است که هر صفحه شما چقدر خوب است؟! این خوب بودن اغلب از نظر لینک های داده شده به آن صفحه (از همه مهمتر)، بازدید کاربران و تعداد نشر آن در سایت ها یا شبکه های اجتماعی و همچنین سئو مشخص می گردد. باید توجه داشته باشید که نمره پیج آتوریتی هر صفحه با دیگر صفحات فرق دارد و معمولا صفحه اصلی از آتوریتی صفحه بیشتری برخوردار است.دامین آتوریتی دقیقا همانند پیج آتوریتی است با این تفاوت که فقط اعتبار دامنه را ملاک قرار می دهد و براساس همان معیار ها سایت ماز یک عدد بین صفر تا صد برای آن لحاظ می کند.

دامین آتوریتی | بک لینک و نکات مهم لینک سازی

افزایش آتوریتی سایت مخصوصا پیج آتوریتی در ابتدای شروع به کار بسیار ساده است شما با چند بک لینک می توانید به راحتی پیج آتوریتی بالای 20 را بگیرید ولی معیار اصلی شما باید دامین آتوریتی باشد.

تولبار ماز | بک لینک و نکات مهم لینک سازی
Moz Toolbar

در فیلم زیر بیشتر درباره این موارد صحبت کردیم و همیچنین طریقه فعالسازی تولبار ماز (Moz Toolbar) نیز گفته شده است.


شما می توانید در مورد این آموزش کامنت بگذارید!

در قسمت دیدگاه می توانید سوالات، نظرات و تحلیل خود را از این موضوع بنویسید و  همچنین می توانید برای کمک به دوستان دیگر که در این دوره شرکت کرده اند به کامل شدن این بحث کمک کنید. در صورتی که می خواهید با مدیریت سایت مستقیم ارتباط داشته باشید می توانید از قسمت تماس با ما استفاده کنید.

5/5 - (5 امتیاز)
قالب فارسی

9 دیدگاه

 1. سلام میشه لطف کنید اموزش لینک گذازی در سایتهای edu هم اموزش بذارید

  1. سلام
   حتما آموزش ساخت لینک در سایت های دانشگاهی گذاشته خواهد شد.

 2. سلام با تشکر از لطف شما در مورد آموزش های خوبتون اگر لطف کنید در مورد لینک کردن در سایت های eduآموزش بزارید خیلی ممنون میشم

 3. با این وصف، استفاده از لینک نوفالو، نسبت به سایت‌هایی که همیشه از لینک فالو استفاده می‌کنند، می‌تواند رشد بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد

 4. با این وصف، استفاده از لینک نوفالو، نسبت به سایت‌هایی که همیشه از لینک فالو استفاده می‌کنند، می‌تواند رشد بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد
  اينجا برعكس نگفتید ؟

 5. سلام خسته نباشید
  چقدر زمان میبره تا بک لینک ها در گوگل کنسول ثبت بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا