دوره جامع آموزش گوگل آنالیتیکس

ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

برای ایجاد حساب در گوگل آنالیتیکس باید یک حساب گوگل (جیمیل) داشته باشید. دقت داشته باشید که این حساب جیمیل، قرار است که کنترل کامل روی اطلاعات اکانت گوگل آنالیتیکس شما داشته باشد.برای فعال سازی گوگل آنالیتیکس روی وب سایت تان ابتدا باید با اکانت جی میل خود لاگین کرده باشید و سپس توی گوگل عبارت Google Analytics را سرچ کنید. یا می توانید مستقیم به صفحه گوگل آنالیتیکس بروید. بعد از ورود به این صفحه روی دکمه Sign Up کلیک کنید.

دانلود فیلم ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس با کیفیت HD 720

حجم فایل 68 مگابایت

دانلود کنید

ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

در این مرحله وارد صفحه ی New Account خواهید شد.

ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

در این صفحه ابتدا لازم است مشخص کنیم یک اپلیکیشن موبایلی (Mobile App) داریم یا یک وب سایت (WebSite) ؟ ما وب سایت را انتخاب میکنیم.

در ادامه فیلد های زیر را باید تکمیل کنید:

 • Account Name : نام اکانت
 • Website Name : نام وب سایت
 • Website URL : آدرس سایت
 • Industry Category : موضوع سایت
 • Reporting Time Zone : تعیین موقعیت زمانی

در قسمت بعدی چند گزینه مشاهده می کنید که به صورت پیش فرض آنالیتیکس از شما می خواهد که انتخابشان کنید. به طور کلی با انتخاب این گزینه ها به گوگل آنالیتیکس این اجازه را می دهید که به داده های وب سایت شما دسترسی کامل داشته باشد و هر زمانی که لازم بود شما را پشتیبانی کند. گزینه Benchmarking به شما اجازه می‌دهد که بعدها اطلاعات وب‌سایت خود را با سایر وب‌سایت‌های مرتبط مقایسه کنید. پیشنهاد می شود که تمام گزینه های را به صورت پیشفرض انتخاب کنید.

در آخر بر روی Get Tracking ID کلیک کنید.

Get Tracking ID

بعد از اینکه Get Tracking ID را کلیک کردید صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود که باید قوانین گوگل را با تیک دار کردن دو گزینه قبول کنید. (در این جا زبان را تغییر ندهید)

قوانین گوگل

بعد از این که قوانین را قبول کردید اکانت شما در گوگل آنالیتیکس ساخته می شود و مستقیم وارد صفحه زیر می شوید.

 اکانت شما در گوگل آنالیتیکس

در ابزار هایی که از طرف گوگل ارائه می شود مثل وبمستر تولز و گوگل آنالیتیکس برای اینکه بتواند با سایت ارتباط برقرار کند کدی را به شما می دهد که باید آن را در قسمت هدر سایت و بین تگ Head قرار دهید. فرقی نمی کند وب سایت شما دارای چه سیستم یا سایت سازی است. مهم این است که تگ Head آن را پیدا کنید و این کد را درون آن قرار دهید. (همانطور که گوگل نیز توصیه می کند بهتر است کد در Head سایت قرار داده شود تا در صورتیکه سایت به صورت کامل بارگزاری نشد کد گوگل آنالیتیک خوانده شود)

آموزش قرار دادن کد گوگل آنالیتیکس در وردپرس

در صورتی که سیستم مدیریت محتوا های جوملا یا وردپرس استفاده می نمایید باید ابتدا فایل های قالب خود را پیدا کنید و سپس کد زیر را در تگ head قالب خود اضافه کنید.به این منظور وارد پیشخوان مدیریت وردپرس خود شوید و از قسمت نمایش > ویرایشگر را انتخاب کنید. سپس مانند تصویر زیر پوشه Header.php را انتخاب کنید و کد را درون تگ Head  (بعد از اولین نوشته <head> اینتر بزنید و کد را paste کنید) قرار دهید و روی ذخیره کلیک کنید.

Website Tracking

آموزش قرار دادن کد گوگل آنالیتیکس از طریق هاست

برای ثبت کد گوگل آنالیتیکس بصورت مستقیم در هاست شما باید بعد از وارد شدن به هاست به مسیر زیر را طی کنید:

wp-content\themes\nametheme\header.php

آموزش قرار دادن کد گوگل آنالیتیکس

در اینجا پوشه header.php را راست کلیک کرده و ویرایش را بزنید و صفحه ای که دارای تگ Head است باز می شود و مانند عکس کد در وردپرس، کد آنالیتیکس را در همان قسمت بگذارید و بر روی ذخیره کلیک کنید.

شما از هر کدام از این روش ها بروید فرقی نمی کند و هر دو یکی می باشند.

استفاده از پلاگین‌ها برای ثبت‌نام گوگل آنالیتیکس

 یکی از روش‌هایی که می‌توان برای ثبت نام گوگل آنالیتیکس به کار برد، استفاده از پلاگین‌های وردپرس است. انواع مختلفی از این پلاگین‌ها موجود است که می‌توانید این کار را با استفاده از هر کدام از آنها انجام دهید. در اینجا از پلاگین GADWP استفاده کردیم و تقریبا مراحل کار با بقیه افزونه های آنالیتیکس یکی هست.

بعد از رفتن به پیشخوان وردپرس از قسمت افزونه ها > افزودن کلمه GADWP را سرچ کنید. و افزونه را نصب کنید.

پلاگین گوگل آنالیتیکس

بعد از فعال کردن افزونه به قسمت تحلیل گر گوگل > تنظیمات عمومی بروید و بر روی اعتبارسنجی افزونه کلیک کنید.

تحلیل گر گوگل

در صفحه بعد بر روی دریافت کد دسترسی کلیک کنید .

کد دسترسی تحلیل گر گوگل

بعد از این مرحله به صفحه ورود در اکانت گوگل هدایت خواهید شد که باید مشابه تصویر زیر اکانتی که آمارگیر گوگل آنالیتیکس را فعال کردید وارد شوید. بنابراین روی اکانت کلیک کرده و یا اینکه وارد اکانت جدیدی که آمارگیر را فعال کردید بشید.

حساب کاربری جیمیل

بعد از این مرحله به صفحه زیر هدایت میشید که دسترسی‌های لازم برای مشاهده آمارگیر گوگل در وردپرس نمایش داده خواهد شد. حالا روی دکمه ALLOW کلیک کنید تا دسترسی به افزونه برای نمایش آمار در وردپرس را تایید کنید.

مشاهده آمارگیر گوگل در وردپرس

با کلیک روی دکمه ALLOW در نهایت صفحه زیر نمایش داده میشه که کدی براتون تولید خواهد شد. این کد را کپی کرده و به صفحه تنظیمات افزونه در پیشخوان وردپرس برگردید.

گوگل آنالیتیکس

حالا کد کپی شده را مشابه تصویر زیر داخل قسمت کد دسترسی وارد کرده و در نهایت روی دکمه ذخیره کد دسترسی کلیک کنید.

کد دسترسی

بعد از قرار دادن کد بالا تنظیمات ذخیره شده و اتصال گوگل انالیتیکس وردپرس برقرار خواهد شد. بعد از این مرحله صفحه زیر در تنظیمات نمایش داده میشه که باید سایت خودتون را از بین آمارگیرهایی که دارید انتخاب کنید که در پیشخوان وردپرس نمایش داده بشه. بنابراین به ترتیب زیر عمل کنید.

اتصال گوگل انالیتیکس وردپرس

انتخاب نما (Select View): با استفاده از این گزینه دامنه خودتون که قصد دارید آمار این دامنه را در وردپرس نمایش بدن را انتخاب کنید.

رنگ قالب (Theme Color): با استفاده از این گزینه هم میتونید رنگ دلخواه برای نمایش نمودار آمارگیر گوگل در وردپرس را انتخاب کنید تا آمارگیر گوگل در وردپرس با رنگ دلخواه نمایش داده شود. در نهایت روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کرده و به منوی پیشخوان وردپرس مراجعه کنید.

Google Analytics

همونطور که در تصویر میبینید باکسی در پیشخوان وردپرس اضافه شده که در اون آمار مربوط به بازدیدهای سایت بر اساس روزهای دلخواه قابل مشاهده خواهد بود. با استفاده از منوهای کشویی که در بالا مشخص شده میتونید آمار را بر اساس موارد زیر مشاهده کنید.

 • نمایش آمار به صورت زنده (Real Time)
 • نمایش آمار امروز
 • نمایش آمار دیروز
 • نمایش آمار هفت روز گذشته
 • نمایش آمار 14 روز گذشته
 • نمایش آمار 30 روز گذشته
 • نمایش آمار 90 روز گذشته
 • نمایش آمار یک سال
 • نمایش آمار سه سال

Google Analytics

همچنین می توانید براساس موارد زیر آمار براساس بازه زمانی برای هر یک از این موارد در پیشخوان ودرپرس ببینید.

 • نشست ها (Sessions)
 • کاربران (Users)
 • ارگانیک (Organic Search)
 • نمایش صفحه (Page Views)
 • نرخ ریزش (Bounce Rate)

 

پس از قرار دادن کد در Head سایت، قسمت ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس تمام شد و می توانید از ابزار های گوگل آنالیتیک استفاده کنید.

تست درست بودن ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

بعد از اینکه مراحل بالا را همانطور که گفته شد انجام دادید برای اینکه متوجه شوید که درست انجام شده با یک مرورگر دیگر وارد سایت خودتون شوید و در چند صفحه جابه جا شوید و بعد از چند ثانیه (حدود 30 ثانیه) می بینید که به جای نوشته مشخص شده  در تصویر زیر نوشته یک ویزیتور نمایان می شود.

تست درست بودن ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

بعد از قرار دادن کد بالا تنظیمات ذخیره شده و اتصال گوگل انالیز وردپرس برقرار خواهد شد. بعد از این مرحله صفحه زیر در تنظیمات نمایش داده میشه که باید سایت خودتون را از بین آمارگیرهایی که دارید انتخاب کنید که در پیشخوان وردپرس نمایش داده بشه. بنابراین به ترتیب زیر عمل کنید.

شما می توانید در مورد این آموزش کامنت بگذارید!

در قسمت دیدگاه می توانید سوالات، نظرات و تحلیل خود را از این موضوع بنویسید و  همچنین می توانید برای کمک به دوستان دیگر که در این دوره شرکت کرده اند به کامل شدن این بحث کمک کنید. در صورتی که می خواهید با مدیریت سایت مستقیم ارتباط داشته باشید می توانید از قسمت تماس با ما استفاده کنید.

5/5 - (11 امتیاز)
آموزش گوگل سرچ کنسول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا