رپورتاژ

امنیت دامنه؛ 4 راه سریع برای افزایش آن

امنیت دامنه، شبیه الماس، ارزشمند است. این آدرس منحصر به فرد شما، کلید محتوای شما و هویت آنلاین برند شما است. شاید از وب سایت خود برای فروش بلیط های کنسرت، برگزاری کنفرانس های آنلاین یا نمایش آخرین محصول خود استفاده کنید. اگر دامنه شما به طور ناگهانی از کار بیفتد، مهم نیست چه کسب و کاری دارید، ممکن است به سرعت درآمد خود را از دست بدهید، به شهرت برند خود آسیب وارد کنید و یا بدتر. در این مقاله به شما خواهیم گفت راه های افزایش امنیت دامنه کدامند و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

چرا امنیت دامنه مهم است؟

نام دامنه نظیر ثبت دامنه ir، یکی از با ارزش ترین دارایی های یک شرکت است. در واقع، دامنه شما بازتاب واقعی هویت آنلاین شرکت شما است. متأسفانه، اگر دامنه شما به درستی محافظت و نگهداری نشود، راه‌های زیادی برای قربانی شدن مجرمان سایبری وجود دارد.

در نظر بگیرید که اگر فقط یکی از ایمیل های شرکت شما اشتباها به دست کسی دیگر بیفتد چه اتفاقی می‌افتد. اگر یک فرد غیرمجاز به کل سیستم ایمیل شرکت شما دسترسی پیدا کند، به عواقب آن فکر کنید.

علاوه بر این، فقط به این فکر کنید که اگر فروشگاه آنلاین شما هک شود و تمام اطلاعات شخصی مشتریان شما به سرقت برود، چه اتفاقی می‌افتد. هیچ کس این را نمی‌خواهد، به خصوص مشتریان شما. و پس از از دست رفتن اعتماد مشتریان، بازیابی مجدد آن بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین، شما باید از نام دامنه خود در برابر سرقت و ربایش محافظت کنید.

اخیراً شاهد چنین موردی بوده‌ایم که دامنه perl.com توسط طرح‌های پیچیده مهندسی اجتماعی ربوده شد و سپس با برنامه‌ریزی دقیق انتقال‌هایی که به مهاجمان اجازه می‌داد از تمامی‌مکانیسم‌های ایمنی ثبت‌کنندگان دامنه و ICAN عبور کنند.

نکته اینجا این است که همه مسئول ایمنی و امنیت اینترنت هستند. از یک طرف، ارائه دهندگان نام دامنه باید سهم خود را برای اطمینان از یک شبکه امن و ایمن انجام دهند. همچنین شما به عنوان مالک نام دامنه نیز باید برای محافظت از دامنه های خود و اطمینان از ایمن بودن حضور آنلاین خود اقدام کنید.

آیا گواهینامه SSL به تنهایی برای افزایش امنیت دامنه کافی است؟

گواهی SSL یک راه مهم برای ایمن سازی اطلاعات کاربر و محافظت در برابر هکرها است. دریافت گواهی SSL برای هر وب سایت حرفه ای که داده های حساسی مانند اطلاعات مالی یا سوابق پزشکی را مدیریت می‌کند، ایده خوبی است. اگر شرکت شما یک وب‌سایت تجارت الکترونیک دارد یا داده‌های حساس مشتری را جمع‌آوری می‌کند، ممکن است کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت گواهی و خرید SSL مفید باشد.

گواهی SSL یک فایل داده است که کاربران می‌توانند برای اهداف امنیتی روی سرورهای وب نصب کنند. هنگامی‌ که کاربران گواهینامه های SSL را روی سرور خود نصب می‌کنند، پروتکل های امنیتی را فعال می‌کند که ارتباط امن بین سرور و وب سایت را امکان پذیر می‌کند.

اما داشتن گواهی ssl به تنهایی برای امنیت دامنه شما کافی نیست.

4 راه اصولی و ساده برای افزایش امنیت دامنه

افزایش امنیت دامنه

ایمن نگه داشتن نام دامنه شما ضروری است. خوشبختانه این کار به زمان زیادی نیاز ندارد. اجرای 4 راه زیر برای محافظت از دامنه شما ساده است و باید فهرستی از سیاست‌ها و رویه‌های امنیتی شما را تکمیل کند.

1- از حریم خصوصی خود محافظت کنید.

پایگاه داده WHOIS و سایر مخازن داده های عمومی‌نیز می‌توانند اطلاعات شخصی مانند آدرس منزل صاحب کسب و کار را فاش کنند. متأسفانه، هر کسی، از جمله ربایندگان دامنه، می‌تواند به این جزئیات دسترسی داشته باشد – مگر اینکه اقدامات احتیاطی بیشتری برای محافظت از حریم خصوصی خود مانند استفاده از یک سرویس ثبت خصوصی انجام دهید.

بسیاری از ثبت کنندگان نام دامنه گزینه های حفظ حریم خصوصی دامنه را ارائه می‌دهند که مالک نام دامنه واقعی را از دید عموم محافظت می‌کند. این سرویس به صاحبان سایت اجازه می‌دهد تا به جای نمایش اطلاعات شخصی مالک و مدیر ثبت شده، از نام، آدرس و شماره تلفن ثبت کننده در رجیستری عمومی‌استفاده کنند.

2- پایگاه داده WHOIS را برای خطا بررسی کنید.

مانند هر پایگاه داده دیگری، پایگاه داده WHOIS ممکن است اطلاعات نادرستی داشته باشد. به صورت دوره ای از پایگاه داده WHOIS بازدید کنید و از صحت اطلاعات ارسال شده مطمئن شوید. اگر گزینه ثبت نام خصوصی ثبت کننده خود را انتخاب کرده اید، با شرکت بررسی کنید تا ببینید ثبت نام های خصوصی چگونه لیست می‌شوند.

اگر خطایی در پایگاه داده WHOIS وجود دارد، می‌توانید آن را به سیستم گزارش مشکل داده ICANN WHOIS گزارش دهید. همچنین، با استفاده از آدرس ایمیل ناشناس ثبت‌کننده، یک ایمیل برای خود ارسال کنید. اگر ایمیل به دست شما برسد، همه چیز خوب است. اگر نه، فوراً با ثبت کننده خود تماس بگیرید.

3- از قفل انتقال دامنه استفاده کنید.

انتقال دامنه یا قفل رجیستری تضمین می‌کند که هیچ کس نمی‌تواند نام دامنه شما را به یک ثبت کننده دیگر، تصادفا یا عمدا، منتقل کند. چگونه کار می‌کند؟ به درخواست شما، یک ثبت‌کننده می‌تواند قفل انتقال را در جای خود قرار دهد تا هرگونه درخواست برای انتقال به ثبت دامنه دیگر به طور خودکار رد شود.

بسته به گزینه های ثبت کننده شما، این نام دامنه شما را به آن ثبت کننده قفل می‌کند و از نام شما در برابر هکرهای دامنه محافظت می‌کند. به طور معمول، ثبت کنندگان به شما اجازه می‌دهند در صورتی که از همان شرکت استفاده می‌کنند، به حساب دیگری انتقال دهید. اما برای اطلاع از جزئیات خط مشی و رویه ابتدا با شرکت ثبت کننده خود مشورت کنید.

4- بدانید که نام دامنه شما چه زمانی منقضی می‌شود.

امنیت دامنه

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما ندانستن زمان انقضای نام دامنه شما ممکن است به قیمت نام دامنه شما تمام شود. خط هفتم فهرست WHOIS را بررسی کنید تا دقیقا بدانید نام دامنه شما چه زمانی منقضی می‌شود. سپس، تقویم خود را علامت بزنید تا بتوانید به موقع آن را تمدید کنید.

اگر نام دامنه خود را قبل از انقضا تمدید نکنید، ممکن است آن را برای همیشه از دست بدهید. در واقع، شرکت هایی وجود دارند که به طور خودکار نام های دامنه را اسکن می‌کنند و نام های منقضی شده را خریداری می‌کنند تا آنها را به صاحب اصلی بفروشند. اگر آدرس شما را دریافت کنند، عملاً می‌توانند نام دامنه شما را گروگان نگه دارند و هر آنچه را که بخواهند برای فروش آن به شما هزینه کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا