بهبود شخصی

5 استراتژی برای حذف عادت های بد

عادات آموخته می شوند، پس می توانید آن ها را فراموش کنید. هر چیزی که قابل یادگیری است قابل فراموش کردن نیز هست. اگر می خواهید زندگی خود را به مسیر جدیدی هدایت کنید، ابتدا باید لنگر عادات بد که باعث غرق شدنتان می شود را بیرون بیاورید. کلید کار این است که هدفتان را آن قدر بزرگ و ارزشمند انتخاب کنید تا بر تمایل شما به لذت سریع غلبه کند. برای این کار به برنامه ای جدید نیاز دارید. موارد زیر بازی را به نفع شما تعییر می دهند.

1. اسلحه های لازم را مشخص کنید

به فهرست عادت های بد خود نگاه کنید. سلاح های نابودی هر عادت را مشخصی کنید. چهار کلمه بزرگ چه کسی، چه چیزی، کجا و کِی زیر بنای عادات بد هستند. برای مثال:

آیا احتمال داد که در حضور دیگران در خوردن غذا زیاده روی کنید؟

آیا زمان خاصی از روز وجود دارد که احساس کنید حتما باید چیزی شیرین بخورید؟

چه احساساتی بدترین عادات شما از جمله استرس، خستگی، عصابنیت، عصبی بودن و کلافگی را بیدا می کنند؟

چه زمانی این احساسات را تجربه می کنید؟ با چه کسی هستید؟ کجا هستید و چه می کنید؟

چه شرایطی عادات بد شما را ظاهر می کنند؟ هنگام رانندگی؟ هنگام ملاقات با پدر شوهر یا مادر شوهر؟ همایش ها؟ نشست های اجتماعی؟ احساس ناامنی فیزیکی؟ سررسید کارها؟

کارهای روزمره خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. معمولا هنگام بیدار شدن درباره چه چیزی فکر می کنید؟ وقتی در زمان استراحت قهوه یا ناهار هستید به چه فکر می کنید؟ وقتی پس از یک روز طولانی کاری به خانه بر می گردید، چطور؟

دوباره دفترچه تان را درآورید و اسلحه هایتان را بنویسید. فقط همین کار ساده آگاهی شما را به شدت افزایش می دهد. اما این همه داستان نیست، زیرا همانطور که پیش تر بحث کردیم، افزایش آگاهی درباره یک عادت بد برای از بین بردن آن کافی نیست.

[ پیشنهاد می کنم مقاله 16 روش برای مقابله با تعلل (اهمال کاری) را بخوانید ]

2. خانه تکانی

اگر می خواهید قهوه را ترک کنید، قهوه ساز را جمع کرده و کناری بگذارید و قوطی قهوه را به همسایتان هدیه بدهید. اگر سعی می کنید هزینه ها را کاهش دهید، همه تبلیغاتی که به ایمیل یا تلفن همراهتان می آید را مسدود کنید. اگر می خواهید تغذیه سالم تری داشته باشید، کابینت ها را از همه تنقلات خالی کنید . این به سود همه اعضای خانواده است. از دست همه چیز هایی که عادات بدتان را فعال می کنند، خلاص شوید.

3. جایگزین کنید

دوباره به فهرست عادات بدتان نگاهی بیندازید. چطور می توانید آن ها را به گونه ای تغییر دهید که تا این حد مضر نباشند؟ آیا می توانید آن ها را با عادت سالم تری جایگزین کرده یا همه را دور بریزید؟

بعضی ها علاقه دارند که بعد از غذا حتما شیرینی بخورند، اما می توانید یک شیرینی پر کالری خامه ای را با یک شیرینی کم کالری مثل توت جایگزین کنید.

دوستم عادت داشت که هنگام تماشای تلویزیون تنقلات چرب و شور بخورد. مثلا بدون اینکه متوجه باشد یک پاکت بزرگ چیپس می خورد. سپس فهمید چیزی که از آن لذت می برد صدای خش خش چیپس زیر دندان است. او تصمیم گرفت که این عادت بد خود را با خوردن هویج و میوه ها جایگزین کند. او همان احساس خوشایند را داشت و تغذیه اش سالم بود.

فردی عادت داشت که هر روز 7 تا 8 لیوان نوشابه بخورد. او به جاری آن شربت آبلیمو، آب لیموشیرین یا آب پرتقال تازه را امتحان کرد. پس از مدتی فهمید که هیچ نیازی به آبمیوه ندارد و به جای آن فقط آب می نوشید.

این کار را تمرین کنید تا ببینید می توانید چه رفتار هایی را جایگزین کرده، حذف کنید یا از بین ببرید.

[ پیشنهاد می کنم مقاله جملات انگیزشی موفقیت را بخوانید ]

4. آسان سازی

بعضی ها وقتی می خواهند وارد استخر شوند این کار را تدریجی انجام می دهند. قبل از اینکه به طور کامل در آب فرو روند اول تا زانو در آب می روند، سپس کم کم وارد آب می شوند. برخی دیگر می دوند و در آب شیرجه می زنند. نمی توان گفت کدام بهتر است ولی در مورد عادت ها گزینه اول شاید مناسب تر باشد. شاید بهتر باشد برای از بین بردن بعضی عادات مزمن و ریشه دار خود گام های کوچکی بردارید تا کار را ساده کرده و به تدریج آن ها را از بین ببرید. شاید دهه ها این عادات را تکرار و تقویت کرده اید، پس بهتر است به خودتان فرصت دهید تا آن ها را کم کم و گام به گام از بین ببرید.

5. میان آن بپرید

همه افراد مانند هم نیستند. بعضی محققان دریافته اند که تغییر شیوه زندگی برای برخی افراد زمانی ساده تر می شود که تعداد زیادی از عادت های بد را به یکباره تغییر دهند. برای مثال می توان با نخوردن غذاهای پرچرب، ورزش بیشتر، پیاده روی و استفاده کمتر از اتومبیل به علاوه استفاده از تکنیک هیا کاهش اضطراب خطر  ابتلا به بیماری هیا قلبی را کاهش داد. شما هم باید استراتژی مناسب خودتان را بیابید.

[ پیشنهاد می کنم مقاله 19 گام موفقیت با آنتونی رابینز را بخوانید ]

نتیجه گیری!

شاید تغییر ناگهانی یک عادت بد در کوتاه مدت مشقت بار یا بسیار سخت به نظر آید. اما به محض اینکه بدن از طریق فرایندی به نام تعادل حیاتی با محیط متغیر سازگار شود، کار ساده تر می شود و معمولا می توانیم خود را از نظر فیزیکی و روانی بسیار سریع با شرایط جدید تطبیق دهیم.

گاهی ورود آرام و محتاطانه جواب نمی دهد. باید به درون استخر بپرید. در مورد هر عادت بهتر است از خودتان بپرسید « کجا می توانم آرام وارد شودم و کجا باید آن گام پرشی بلند را بردارم؟»

4.9/5 - (9 امتیاز)
منبع
مدیر فروش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا