بهبود شخصی

تعریف موفقیت و اصول موفقیت در زندگی

قبل از اینکه به دنبال کسب موفقیت باشیم، ابتدا باید تعریف دقیقی از آن داشته باشیم.با مدیر فروش همراه باشید.

تعریف موفقیت

قطعاً تعریف هر یک از ما از مفهوم موفقیت، با تعریف دیگری متفاوت است.

همانطور که انتظارات آدم‌ها از خودشان و از زندگی با یکدیگر متفاوت است.

 حقیقت این است که موفقیت در هیچ یک از ابعاد زندگی، ما پایدار نیست! برای رسیدن به زندگی دلخواهتان باید تعریف‌تان را از موفقیت بر مبنای خواسته‌های‌تان (و نه آنچه رسانه‌ها یا پدر و مادرتان به شما دیکته می‌کنند)، مشخص کنید. شما باید خودتان را در اولویت قرار دهید، این زندگی شماست و تعریف «شما» از موفقیت است که اهمیت دارد.

هنوز کسانی را پیدا می‌کنید که می‌گویند اگر به سطح مطلوب موفقیت خود برسند، دیگر بیش از حد تلاش نمی‌کنند. آن‌ها می‌کوشند از زندگی لذت ببرند. آن‌ها افراد موفق و ثروتمند اطراف خود را به حرص و طمع متهم می‌کنند و معتقدند که دارایی آن‌ها برای پشتیبانی از چند نسل بعدی‌شان هم کافی است. اما هنوز نمی‌توانند متوقف شوند.

این افراد فراموش می‌کنند که موتور محرک در مسیر موفقیت، قانع نبودن به وضع موجود و ناراضی بودن از وضع موجود است.

کسی که به این نیروی پیشران مجهز نیست، هرگز از جای فعلی خود تکانی نخواهد خورد و آنکس که به این نیرو مجهز است، احتمالاً متوقف شدن و راضی شدن به دستاوردها، در میان گزینه هایش نیست!

 بسیاری از افراد موفق در تعریف کلمه موفقیت آن را یک حس مثبت تعریف می‌کنند. حسی که انرژی مثبت و افکار مثبت را در ذهن شما پرورش می‌دهند. موفقیت نتیجه تلاش و کوششی است که در راه رسیدن به هدف خود دارید و مهم نیست هدف شما بزرگ است یا کوچک.

تعریف موفقیت در کار و زندگی از زبان ریچارد برانسون:

ریچارد برانسون میلیاردر معتقد است موفقیت یعنی شادی.

هرچند سر ریچارد برانسون، مؤسس گروه ویرجین، ثروتی به ارزش ۵ میلیارد دلار دارد، اما موفقیت را با رضایت شخصی برابر می‌داند.

او در لینکدین نوشته است:

“بسیاری از آدم‌ها موفقیت خود را با میزان پولی که به دست می‌آورند یا آدم‌هایی که با آن‌ها در ارتباط هستند، ارزیابی می‌کنند. به نظر من موفقیت واقعی را باید با میزان شادی شما سنجید.”

موفقیت چیست؟

چه حسی نسبت به موفقیت دارید؟ بیشتر مردم حس فوق‌العاده خوبی نسبت به موفقیت دارند و همینطور تصویری که از موفقیت در ذهنشان شکل  می‌گیرد، غالباً چیزهای مادی مثل: ماشین مدل بالا، خانه خوب، ثروت و چیزهای مشابه است. البته که موفقیت شامل این موارد هم می‌شود ولی در کل موفقیت چیزی فراتر از فقط موارد مادی است.

 

اصول موفقیت در زندگی

موفقیت امری است اکتسابی که با تلاش و پشتکار هر فرد به دست می‌آید. بسیاری از افراد موفق جهان با استفاده از رعایت نکاتی مهم و قوانینی مشخص راه موفقیت را برای خود هموار ساخته‌اند. در این مقاله اصول هفتگانه جهانی موفقیت را به شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید مسیر زندگی موفق را پیش بگیرید.

1. قانون انگیزه

 هرگز فراموش نکنید هر حرفی که می‌زنید و یا هر کاری که انجام می‌دهید ناشی از تمایلات درونی و خواسته‌های شما است. این در واقع ندای درونی شماست. بنابراین برای رسیدن به موفقیت باید انگیزه های خود را مشخص کنید تا بتوانید با یک برنامه‌ریزی اصولی به هدف های موردنظر خود برسید.

2. قانون انتظار

 مهمترین عامل در قانون انتظار داشتن اعتماد به نفس است. اگر با اعتماد به نفس، انتظار وقوع چیزی را در جهان اطراف خود داشته باشید شک نداشته باشید که آن چیز حتماً اتفاق می‌افتد. اگر مقداری به رفتار و اعمال خود توجه کنید متوجه خواهید شد که همیشه هماهنگ با انتظارات خود عمل می‌کنید و در واقع این انتظارات بر رفتار و چگونگی برخورد شما با اطرافیانتان تأثیر می‌گذارد.

3. قانون تمرکز

 تمامی افراد موفق تمرکز را به‌عنوان یک عامل مهم در موفقیت خود معرفی می‌کنند. هر چیزی که روی آن تمرکز کرده و به آن فکر کنید در زندگی واقعی، شکل خواهد گرفت و گسترش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است فکر خود را بر روی چیزهایی متمرکز کنید که واقعاً می‌خواهید به دست آورید.

4. قانون عادت

 حداقل 95 درصد از کارهایی که به صورت روزانه انجام می‌دهیم از روی عادت است. پس پرورش دادن عادت هایی که موجب موفقیت ما می‌شود کار سختی نیست! این اعمال را باید تا زمانی که رفتار مورد نظر به صورت اتوماتیک و غیر ارادی انجام نشود، تمرین کرد و تکرار آگاهانه و مداوم آن را ادامه دهیم.

5. قانون انتخاب

زندگی ما نتیجه انتخاب های ما تا این لحظه است. انسان همیشه در انتخاب افکار خود آزاد است، به همین دلیل کنترل کامل زندگی و تمامی آن چه که برایمان اتفاق می‌افتد در دست خودمان است. انتخاب های ما تعیین کننده ادامه راه زندگی ماست. پس انتخاب های خود را آگاهانه و قوی انجام دهید تا نتیجه مطلوب از آن‌ها بگیرید.

6. قانون تفکر مثبت

 برای رسیدن به موفقیت و شادی، تفکر مثبت امری ضروری است. شیوه تفکر شما نشان‌دهنده‌ی ارزش ها، اعتقادات و انتظارات شماست. تفکر مثبت علاوه بر تأثیر بر روند زندگی موجب سلامت جسمی نیز خواهد شد. افرادی که افکار مثبت را در ذهن خود پرورش می‌دهند شاداب تر، پر انرژی تر و قوی‌تر از سایر افراد خواهند بود. این دسته از افراد برای تمامی زندگی خود و حتی اعمالی که انجام می‌دهند برنامه‌ای مرتب و از پیش تعیین شده دارند.

7. قانون تغییر

تغییر، غیر قابل اجتناب است و ما باید استاد تغییر باشیم نه قربانی آن. تغییر هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. اینکه شما تغییر را برای خود چگونه تعریف کنید بسیار مهم است. تغییر عادات غلط به عادات خوب و تغییر رویه زندگی برای پیشرفت مثال هایی از تغییرات مثبت در زندگی هر فرد است.

عامل موفقیت در زندگی

چرا افراد موفق می‌شوند؟ آیا چون باهوش هستند؟ یا اینکه فقط خوش شانس هستند؟ هیچکدام.

بسیاری از جوانان از افراد موفق جامعه درخواست می‌کنند تا روش ها و دلایل رسیدن به موفقیت را برای آن‌ها تشریح کنند.

دکتر ریچارد سنت جان (Richard St. John) نویسنده، محقق و تحلیلگر موفقیت با انجام یک تحقیق میدانی درصدد پاسخگویی به این سؤال برآمده است. این تحقیق در طی 7 سال با روش مصاحبه از 500 فرد موفق در سطح جامعه بین‌المللی صورت گرفته است.

هدف اصلی این تحقیق یافتن پاسخ این سؤال مهم است که واقعاً چه چیزی منجر به موفقیت می‌شود؟ یافته ها و نتایج تحقیق انجام گرفته بیانگر این موضوع است که کلیه افراد موفق در 8 زمینه با یکدیگر مشترک هستند و این 8 عامل باعث موفقیت آن‌ها در کسب‌وکار، فعالیت علمی یا اجتماعی بوده است.

در این ویدیو کوتاه می‌توانید این عوامل موفقیت را ببینید:

.

8 عامل باعث موفقیت دکتر ریچارد

1- افراد موفق شور و شوق انجام کار (اشتیاق) دارند

افراد موفق می‌گویند ما توسط اشتیاقمان هدایت می‌شویم. آن‌ها کارشان را با عشق انجام می‌دهند و آن را به همکاران خود نیز منتقل می‌کنند.

پول درآوردن در فکر آن‌ها دلیل اصلی کار کردن نیست بلکه یکی از نتایج آن است. آن‌ها مطمئن هستند که اگر کاری را با عشق انجام دهند حتماً به ثروت و پول نیز خواهند رسید.

2- افراد موفق سخت‌کوش هستند

هیچ چیز آسان به دست نمی‌آید و به دست آوردن آن حاصل سخت کار کردن است. همیشه کار کردن سخت بوده و هست اما سعی کنید همواره از کاری که می‌کنید لذت ببرید. با این تفکر است که می‌توانید سخت‌کوشی را در ذهن خود نهادینه کنید.

گاهی افراد جامعه فکر می‌کنند که افراد موفق به کار خود معتاد شده‌اند اما تعبیر بهتری برای آن‌ها وجود دارد که آن‌ها دیوانه کار کردن هستند.

3- افراد موفق کار خوب ارائه می‌کنند

آن‌ها می‌گویند برای موفق بودن سعی کنید با قلب تان کار کنید و در آن کار عالی شوید. هیچ جادویی در کار نیست، همه اش تمرین است و تمرین است و تمرین. با تمرین کردن مدام است که می‌توانید یک کار را به خوبی انجام دهید.

4- افراد موفق تمرکز می‌کنند

افراد موفق معمولاً ایده های خلاقانه زیادی را در ذهن خوددارند اما این موضوع همان‌گونه که یک فرصت بسیار خوب است، در صورت نداشتن تمرکز می‌تواند به عنوان تهدید لحاظ شود.

داشتن ایده های بسیار، همانند سوار شدن بر اسب سرکشی است که هر لحظه شما را به سویی می‌کشاند و در صورتی که نتوانید آن را افسار بزنید و در یک راه مستقیم به حرکت درآورید هیچ‌گاه شما را به مقصد نخواهد رساند.

پس سعی کنید همواره بر روی موضوع کار خود تمرکز کنید و هیچ گاه از آن غافل نشوید.

5- افراد موفق خود را تشویق می‌کنند

آن‌ها می‌گویند که همیشه تلاش کنید تا خود را تشویق کنید، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی. خود را از خجالت و تردید به خود رها کنید. تمامی انسان‌ها معتقدند که مؤثرترین فرد در زندگی بشر برای هل دادن او به جلو و تشویق کردنش مادرها هستند.

آن‌ها هستند که فرزند خود را برای ایستادن، دویدن، مدرسه و دانشگاه رفتن، ازدواج، کسب‌وکار راه انداخت و هزاران کار دیگر تشویق می‌کنند و او را به جلو هل می‌دهند.

6- افراد موفق به دیگران خدمات ارائه می‌کنند

آن‌ها می‌گویند: سعی کنید به جای خدمت کردن به خود به دیگران خدمت کنید. تمام مردم دوست دارند که ماشین، خانه و امکانات خوب و با کیفیت داشته باشند و در این راه تلاش می‌کنند.

اگر هدف شما این باشد که در واقع دارید به خود خدمت می‌کنید اما به جای آن سعی کنید نیازی را در جامعه حس کنید و بر اساس آن نیاز به جامعه خدمتی ارائه کنید.

محصول جدیدی اختراع کنید یا محصولات قبلی را بهینه کنید و زندگی را برای مردم آسان‌تر کنید. مطمئن باشید با دادن این خدمات به دیگران، نتیجه خوبی خواهید گرفت که مهمترین آن بالا بردن کیفیت زندگی خود با به دست آوردن ماشین، خانه و امکانات خوب خواهد بود.

پس ابتدا به دیگران فکر کنید و به آن‌ها چیز ارزشمندی ارائه کنید و مطمئن باشید از این طریق می‌توانید ثروتمند شوید.

7- افراد موفق ایده دارند

بیل گیتس می‌گوید: تنها چیزی که من داشتم یک ایده بود: «راه‌اندازی اولین شرکت ریز کامپیوتر». البته این ایده صرفاً یک ایده معمولی نبود بلکه یک ایده فوق‌العاده بود.

مطمئن باشید که خلق آینده هرگز اغلب جادوی خلاقیت نیست بلکه تنها انجام کارهای ساده است.

ایده های جدید همیشه یکسان نیستند، ممکن است خیلی از ایده هایی که تازه به ذهن شما خطور کرده است سال ها قبل در کشورهای دیگر اجرا شده باشند و افراد موفق می‌گویند عمدتاً محصولات موفق، حاصل کنار هم قرار گرفتن ایده های خلاقانه افرادی با دانش و تجربه و دیدگاه های مختلف است.

8- افراد موفق سماجت می‌کنند

آن‌ها می‌گویند که سماجت اولین دلیل موفقیت است.

شما باید در برابر شکست سماجت کنید، در برابر حرف های بی پایه و اساس سماجت کنید، در برابر فقیر شدن سماجت کنید، برای جلوگیری از تمام بدی هایی که می‌خواهد برای شما اتفاق بیفتد و برای رخ دادن تمام خوبی هایی که می‌تواند برای شما اتفاق افتاد سماجت کنید.

تعریف موفقیت در کار و زندگی از زبان وارن بافت (Warren Buffett):

وارن بافت - موفقیت

وارن بافت سرمایه‌گذار افسانه‌ای برای روابط بیش‌تر از هر چیزی ارزش قائل است.

وارن بافت که ارزش خالص دارایی‌های او 80 میلیارد دلار است، بعد از بیل گیتس ثروتمندترین فرد جهان است. و با این حال تعریف او از موفقیت هیچ ربطی به پول یا شهرت ندارد.

همان‌طور که جیمز آلتوچر می‌نویسد، رئیس برکشایر هاتاوی زمانی در یک جلسه‌ی سالانه به سهامداران گفت:

“من موفقیت را با تعداد آدم‌هایی که دوستم دارند ارزیابی می‌کنم.”

معطل نکنید

رهایی از سنگینی تعریف غالب و دیکته شده‌ی موفقیت، فرصت گران‌بهایی برای تعریف زندگی مطابق با خواسته‌های‌تان است. شما یاد می‌گیرید پیگیر مسائل بی‌اهمیت (که زمانی گمان می‌کردید مهم‌اند) نباشید و در مقابل بر کارهایی تمرکز کنید که به جای تعلل و طفره‌ رفتن، شما را به سمت حرکت و پیشرفت هدایت می‌کنند.

تعریف موفقیت و اصول موفقیت در زندگی

باید هر روز از خودتان بپرسید وظایف اصلی چیست؟

چه کاری می‌توانم انجام دهم تا فردایی بهتر، شادتر و کم استرس تر داشته باشم.

رویای زندگیتان چیست و چطور باید با احساس شکست و ناامیدی که برایتان پیش می‌آید مبارزه کنید؟

دیدن این ویدئو کمک می‌کند جواب این سؤال ها را پیدا کنید یا حداقل دیدتان نسبت به زندگی و خیلی چیزهای دیگر عوض شود:


توصیه‌ برایان تریسی برای موفقیت

تعریف موفقیت و اصول موفقیت در زندگی وبرایان تریسی

از همین حالا شروع کنید

برایان تریسی می‌گوید: «تفاوت اصلی بین افراد موفق و افراد ناموفق این است که افراد موفق اقدام می‌کنند. آن‌ها کارشان را آغاز می‌کنند و چیزی را که می‌خواهند انجام می‌دهند. افراد ناموفق نیز همین ایده‌ها و اطلاعات را دارند، اما همیشه بهانه‌ای برای شروع نکردن دارند.»

این احتمالاً قدرتمند‌ترین نقل قول از برایان تریسی است که تاکنون شنیده‌اید. بیشتر افراد با این تفکر که «یک روزی» شروع خواهند کرد، همیشه کارشان را به تعویق می‌اندازند. اما واقعیت این است که «یک روزی» دروغ بزرگی است که ما به خودمان می‌گوییم. درنتیجه اولویت‌هایتان را شناسایی کنید. بدانید که در این ماه و این سال می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید و سپس تمام تلاش‌تان را برای دستیابی به اهداف خود به ‌کار بگیرید.

برای یک ثانیه فکر کنید. اگر واقعاً ۲ ساعت در روز را به فراگیری یک مهارت اختصاص بدهید، می‌توانید در ظرف ۲ ماه به‌طور متوسط به افزایش درآمد بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه برسید. این تغییر چه احساسی در شما ایجاد خواهد کرد؟ سبک زندگی‌تان چگونه تغییر خواهد کرد؟

برایان تریسی

 

تأثیر جملات انگیزشی در موفقیت

آیا تأثیر جملات انگیزشی در موفقیت افراد حقیقت دارد؟ برای بسیاری تکرار جملات انگیزشی کاری بیهوده تلقی می‌شود؛ اما این جمله از برایان تریسی را بخوانید:

 اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می‌دادید، شما همان چیزی را به دست می‌آورید که همیشه به دست می‌آوردید.

این جملات نتیجه زندگی افراد موفق است و به این علت در موفقیت افراد اثرگذار می‌شود. برای مثال توماس ادیسون رمز موفقیت خود را در این جمله بیان کرده است:

 «افرادی موفق خواهند شد که همیشه در حال تلاش هستند ولی عجله نمی‌کنند.»

رازها و نکته‌های موفقیت که در طول سالیان طولانی برای افراد موفق روشن شده است را در جملات انگیزشی که آن‌ها بیان کرده‌اند می‌توان یافت. انیشتین در مورد موانع راه موفقیت و افرادی که به او کمک نکردند چنین می‌گوید:

 «از تمام آن‌ها که دست رد به سینه من زدند متشکرم، علت اینکه بر روی پای خود ایستادم و موفق شدم آن‌ها هستند.»

کارل بارد در جمله ناب دیگری می‌گوید:

 «هیچ‌کس نمی‌تواند به گذشته برود و شروعی عالی بیافریند ولی همه می‌توانند از اکنون شروع کنند و پایانی عالی بسازند.»

جملات انگیزشی

برای اینکه بتوانیم به خودمان امید و انگیزه بدهیم بسیار مهم است که مراقب افکارمان باشیم. افکارِ ما با هدایت کردن رفتار و احساساتمان، تحقق می‌یابند. از این رو خواندن آن دسته از جملات انگیزشی که انسان‌های موفق بیان کرده‌اند، مسیرِ ذهنی ما را به سمت افکار نیرومند آن‌ها پیش می‌برد و به ما انگیزه‌ می‌دهد که به دنبالِ اهداف‌مان برویم. توانایی شما برای با‌ انگیزه بودن نه فقط به نفع خودتان است، بلکه بر اطرافیان شما نیز اثر می‌گذارد. چه مدیر باشید در گروه کارکنان و سرمایه‌گذاران شرکت ایجاد انگیزه می‌کنید، چه فردی در جمع خانواده یا دوستان، وقتی انگیزه خود را حفظ می‌کنید، همه‌ی افراد در کنار شما رشد خواهند کرد.

لئوناردو داوینچی (هنرمند و مخترع) :

من به ضرورتِ اقدام، معتقدم. دانستن کافی نیست، باید دانسته‌هایمان را به کار ببریم. خواستن کافی نیست، باید کاری انجام بدهیم.

موری نیولند (کارآفرین و مربی انگیزشی) :

 با انگیزه بودن هیچ هزینه‌ای برایتان ندارد اما می‌تواند همه چیز را برای شما فراهم کند.

باورهایتان را قوی کنید

یک رمز موفقیت در زندگی این است که باورهایتان را قوی کنید. اگر از افراد موفق بپرسید اولین قاعده‌ی کامیابی‌شان چیست، همه‌شان خواهند گفت: خودشان و کاری که انجام می‌دهند را باور دارند و از ابراز این باور نمی‌ترسند. اگر شما خودتان را قبول نداشته باشید چرا دیگری قبولتان داشته باشد؟ وقتی دیگران از شما درباره‌ی اهداف و خواسته‌های‌تان می‌پرسند، از بیان صریح و قاطع آن نهراسید، شاید هم به اهداف بلندتان بخندند و به دیده‌ی تمسخر نگاهتان کنند اما شما با تکیه بر باوری که به خودتان دارید نباید اهمیتی به واکنش‌ آن‌ها بدهید.

اگر نسبت به خواسته‌های‌تان سُست و نامطمئن باشید، تصمیمات متزلزلی خواهید گرفت که شما را به جایی نمی‌رساند. خلاف جریان پیش بروید و متمایز باشید. گذشته از همه‌ی اینها، چند نفر در دنیای امروز هستند که واقعاً زندگی رویایی‌شان را دارند؟ حالا، چند نفر از اینها اگر ازشان بپرسید اهداف‌شان چیست، با جملاتی شبیه «نمی‌دانم» جواب می‌دهند؟ پس با اراده و مصمم باشید و خودتان را باور کنید. مردم بابت اینکه شهامت دارید دنبال رویاهای‌تان بروید به شما احترام خواهند گذاشت.

3 راز موفقیت انسان‌های بزرگ چیست؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که برای موفقیت در زندگی به شرایط خاصی (مثل پول، امکانات، پشتوانه و …) نیاز دارند. اما نگاهی به زندگی افراد موفق نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها نه پولدار بوده‌اند و نه ویژگی‌های خاصی داشته‌اند. آن‌ها فقط راز و رمزهای موفقیت را درک کرده‌اند و در زندگی به کار بسته‌اند.

راز اول: سخت‌تر از همیشه کار می‌کنند

تعداد افرادی که حاضرند برای تحقق رؤیاهای خود، هزینه بپردازند و فداکاری کنند انگشت‌شمار است. اگر کسی از ابتدا به شما بگوید که برای رسیدن به هدف‌تان دقیقاً به چقدر زمان و چه مقدار مطالعه نیاز دارید، احتمالاً هرگز آن کار را شروع نخواهید کرد. اما یک فرد موفق که ساعت‌های طولانی را صرف پرداختن به کار مورد علاقه‌اش می‌کند، این را نه یک موفقیت صرف که در واقع یک تغییر شگرف در شیوه‌ی زندگی‌اش در نظر می‌گیرد.

به یاد داشته باشید که در راه موفقیت، باید همه چیز حتی اشتباهاتی را که در طول مسیر مرتکب می‌شوید، بپذیرید و بدانید زمانی که بر موانع راه غلبه می‌کنید، موفقیت برای شما شیرین‌تر خواهد بود.

راز دوم: پول را هدف اصلی خود قرار نمی‌دهند

گر فکر می‌کنید که هدف اصلی افراد موفق به دست آوردن پول است، سخت در اشتباهید. اگر فقط به خاطر پول کار کنید، هرگز به جایی نخواهید رسید. سعی کنید در کنار هدف اصلی خود، پول را به عنوان یک هدف جانبی از کار سخت و مطالعه‌ی فراوان در نظر بگیرید. افراد موفق همیشه با در نظر گرفتن وضعیت بازار و کسب‌وکارهای رو به رشد، ایده‌ای را مطرح و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پزشکی که برای تشخیص راه درمان یک بیمار تلاش می‌کند، وکیلی که به هر ترفندی متوسل می‌شود تا در دادگاه برنده شود و مهندسی که با وسواس نقشه‌ای طراحی می‌کند تا یک ساختمان بی‌نظیر بسازد، همه به یک هدف فکر می‌کنند. در مسیر موفقیت، هیچ تفاوتی میان این مشاغل پُردرآمد و یک شاعر، موسیقی‌دان یا هنرمندی که یک تابلوی نقاشی را خلق می‌کند وجود ندارد. افراد موفق، تا جای ممکن زندگی خود را وقف مال‌اندوزی نمی‌کنند.

راز سوم: صبور هستند چون موفقیت در راه است

در دنیای امروز، همه می‌خواهند یک شبه به موفقیت برسند. کافی‌ست به رشد روزافزون فضاهای مجازی و رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید. افراد موفق، اغلب یک‌شبه به موفقیت دست نیافته‌اند، بلکه سال‌ها طول کشیده است تا به آن رسیده‌اند. تعجبی ندارد که بسیاری از کودکانی که در خانواده‌های ثروتمند به دنیا آمده‌اند، ستارگان فیلم‌ها و یا برندگان مسابقات شرط‌بندی، در نهایت کارشان به افسردگی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر می‌کشد.

چون آن‌ها می‌دانند که زمانی را صرف نکرده و تلاشی نکرده‌اند تا مستحق آنچه از بخت خوب به آن‌ها رسیده است باشند و بنابراین ارزشی برایشان ندارد. اعتماد به نفس این افراد نیز بسیار پایین است. شادترین افراد کسانی هستند که در طول زمان با تلاش خود به اهداف‌شان می‌رسند و در این راه چیزهای زیادی یاد می‌گیرند و فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند که سبب قوی‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

زیگ زیگلار و موفقیت

 

تعریف موفقیت در کار و زندگی از زبان باراک اوباما:

هدف باراک اوباما این است که زندگی آدم‌ها را تغییر دهد.

اوباما زمانی بالاترین مقام آمریکا را داشت – اما او قدرت را مساوی با موفقیت نمی‌داند.

میشل اوباما در کنوانسیون ملی حزب دموکرات در ۲۰۱۲ به حضار گفت همسرش “کارش را با حذف شغل‌هایی با دستمزد بالا شروع کرده و در عوض روی محله‌های مشکل‌دار که یک کارخانه‌ی فولاد در آن تعطیل شده‌ است، کار می‌کند.”

او ادامه داد: “برای باراک موفقیت میزان پولی که به دست می‌آورد نیست. تفاوتی است که در زندگی آدم‌ها ایجاد می‌کند.”

رابطه NLP و موفقیت

امروزه روش‌های متعددی در مباحث تعالی فردی و روانشناسی بكار گرفته می‌شود. يكی از اين علوم، برنامه‌ریزی عصبی كلامی يا ان ال پی است.

NLP (ان ال پی) مجموعه‌ای است از مهارت های ارتباطی پیشرفته. این مهارت‌ها با مطالعه روی افرادی شناسایی شده‌اند که در برقراری ارتباط مهارت زیادی داشتند. در این رویکرد، اعتقاد غالب این است که اگر نوع تفکر و الگوی رفتاری این افراد را درک کرده و آن را تقلید کنید، می‌توانید همان نتایج مثبتی را به دست آورید که آن‌ها بدست آورده‌اند.

راز موفقیت انسان‌های موفق چیست؟ چه رمزی در بالا بودن کیفیت زندگی آن‌ها وجود دارد؟ رعایت اصول ارتباط موثر راز و رمز موفقیت این افراد است. ان ال پی به ما می‌آموزد چگونه برای رسیدن به موفقیت کاری، با دیگران ارتباط موثر برقرار کنیم.

ارتباط موثر پایه و اساس مناسبی برای بحث و مذاکره و تصمیم‌گیری است. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که افراد به درستی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای شکل‌گیری این نوع ارتباط افراد باید به هم اعتماد نمایند تا در نهایت منجر به تعامل شود و حرف‌های یکدیگر را بخوبی درک کنند. درصورتی که ممکن است این فرایندها بصورت ناخودآگاه صورت گیرد.

ایجاد تفاهم دوجانبه برای رسیدن به نتایج عالی

با وجود اینکه اکثر ما در ارتباط با دیگران و ایجاد تفاهم دو جانبه با آن‌ها ید طولایی داریم، اما باز هم زمان‌هایی هست که کارها آن طور که می‌خواهیم پیش نمی‌روند. مثل جلسات طاقت‌فرسایی که با مشتریان ناراضی داریم یا بحث‌های دشواری که با رئیس سر بالا بردن حقوق پیدا می‌کنیم. به کمک NLP (ان ال پی) می‌توانیم تفاهم دوجانبه موفقی با طرف مقابل ایجاد کنیم و به این ترتیب بحث را کمی روان‌تر پیش برده و احتمال گرفتن نتیجه مثبت از آن را افزایش دهیم.

تقلید کردن از تن صدا، زبان بدن و حتی سرعت حرف زدن طرف مقابل‌تان می‌تواند رابطه‌ی شما با او را بهتر کند. در این حالت ذهن هم‌صحبت‌تان ناخودآگاه به این نتیجه می‌رسد که شما شبیه او هستید، و همه ما کسانی که شبیه‌مان هستند را دوست داریم. با حرف زدن به زبان دیگران نیز می‌توانید با آن‌ها ارتباط بگیرید. ما وقایع را به کمک چشم، گوش، هیجانات و حتی حس بویایی و چشایی‌مان درک می‌کنیم. گفتار ما زبان حسی مورد ترجیح‌مان در موقعیت‌های گوناگون را لو می‌دهد.

چرا ان ال پی (NLP) بهترین و سریع‌ترین راه رسیدن به موفقیت است؟

آقای فرشید پاکذات در این لایو اینستاگرام درباره ان ال پی توضیح می‌دهند. با دیدن این ویدئو متوجه می‌شوید که تاریخچه ان ال پی چی بوده است؟ ان ال پی چطوری و توسط چه کسانی بوجود آمده و چرا ان ال پی بهترین و سریع‌ترین راه علمی و عملی رسیدن به موفقیت هست؟

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

  1. سلام روزتون بخیر تندرستی

    واقعا مفید بود برام من اینجارو سیو کردم تا دوباره بیام

    خواستم نظر بزارم خستگیتون بره / پخش تراکت

    ممنون

  2. سلــــلام واقـــعا مـطالب مفیـــد وکامــل توضــیح داده شده بودن خـــسته نباشیــــــد و ارزوی روزهای روشن برای فرداهاتـــــون دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا