بهبود شخصی

زندگینامه برایان تریسی

برایان تریسی Brian Tracy از نویسندگان کتاب‌های خودیاری است که بسیاری از کارهای خود را به صورت «کتاب صوتی» منتشر کرده است. منظور از خودیاری، مکتبی است که از طریق آگاه کردن فرد با اصولی مبتنی بر روانشناسی، او را در راه بهبود زندگی شخصی، اقتصادی، و عاطفی‌اش با ایجاد تغییر درونی، کمک می‌کند.

زندگینامه برایان تریسی

دوران کودکی

برایان تریسی در 5 ژانویه سال 1944 میلادی در شهر شارلوت تاون (مرکز استان پرنس ادوارد) واقع در کشور کانادا به دنیا آمد. وی در خانواده ای به دنیا آمد که سطح درآمد پایینی داشتند و به سختی از پس مخارج خود بر می‌آمدند.برایان دوران نوجوانی خود را در شهر پومونای کالیفرنیا واقع در ایالت متحده آمریکا سپری کرد. زمانی که 18 ساله بود، دبیرستان را بدون اخذ مدرک دیپلم رها کرد.

شروع زندگی کاری برایان تریسی

 وی مدتی را به کارگری مشغول بود. نخستین کاری بر عهده گرفت شستن ظرف‌ها در یک هتل بود، سپس در یک کارواش به شستن اتومبیل‌ها و پس از آن به شستن کف سالن ها مشغول بود. چند سال بعد در کارگاه های چوب بری، کارخانه ها، مزارع و دامداری ها مشغول به کارگری شد.

او درخت ها را اره می کرد، چاه ها را حفاری می کرد، گاهی نیز روی ساختمان های چند طبقه به عنوان کارگر ساختمانی کار می کرد؛ و غالبا سعی می کرد در اتاق ها و هتل های ارزان قیمت اقامت داشته باشد.

وقتی 20 ساله بود تمام پس انداز خود را برداشت و در یک کشتی باربری نوروژی مشغول به کار شد. در طول سفرهای دریایی خود از اقیانوس اطلس تا بریتانیای کبیر به کار در کشتی مشغول بود. سپس با دوچرخه از فرانسه به اسپانیا و تنگه ی جبل الطارق رفت.

آن جا بود که به همراه دو تن از دوستان خود یک اتومبیل لندرور خریدند. و با عبور از صحرای بزرگ آفریقا خود را به ژوهانسبورگ رساندند. برایان حدود دو سال در آن جا کار کرد. سپس به لندن بازگشت و مدتی را نیز در آلمان و انگلستان مشغول به کار شد.

وقتی 23 ساله شد به صورت کارگر زراعی زمان برداشت محصول کار می کرد. در انبار روی کاه ها می خوابید با خانواده ی زارع غذا می خورد، و پس از پایان برداشت محصول مجدد بیکار شد.

آشنایی با کار فروش

در سال 1968 راهی یک سفر زمینی از لندن به سنگاپور شد. در این مسیر از کشورهایی از جمله ترکیه، ایران، پاکستان، هندوستان و مالزی عبور کرد و سرانجام به سنگاپور رسید. سپس مجددا از طریق مالزی عازم تایلند شد. در آن جا اقامت کرد و به کار مشغول شد. زمانی که دیگر نتوانست برای کارگری کاری پیدا کند، به فروشندگی روی آورد.

برایان تریسی
زندگینامه برایان تریسی

از دفتری به دفتر دیگر می رفت، و با درصد معینی که از سود فروش کالاها به دست می آورد زندگی را می گذراند. اغلب تمام مدت روز را کار می کرد تا یک فروش را به سرانجام برساند تا با درآمد آن اجاره ی اتاقش را بپردازد و شب جایی برای خوابیدن داشته باشد.

شروع تحول در زندگی برایان

 برایان تریسی تا مدت ها درگیر فروش اجناس مختلفی بود تا این که یک روز از خود پرسید، چگونه است که دیگران از من موفق تر هستند و چرا من جزو میلیاردرهای موفق نباشم؟!به همین دلیل کاغذ و قلمی برداشت و با جسارت کامل هدفی را روی کاغذ نوشت. ماهیانه هزار دلار از فروش درآمد کسب کنم. کاغذ را تا کرد و آن را جایی قرار داد. جالب اینجاست که هرگز آن کاغذ را پیدا نکرد، اما پس از 30 روز زندگی اش دچار تغییر بزرگی شد.

راز موفقیت برایان تریسی

در این فاصله به روشی برای افزایش فروش دست پیدا کرد که باعث شد فروش او تا سه برابر افزایش پیدا کند. او به سراغ فروشندگان موفق رفت و از آن ها پرسید که چگونه کار می کنند. آن ها هم روش کار خود را به او گفتند. او هم به نصیحت های آن ها عمل کرد و فروش خود را افزایش داد.

درنهایت آن قدر در کار خود پیشرفت کرد که تبدیل به یک مدیر فروش شد، در کار مدیریت فروش هم از همان استراتژی پیروی کرد. او یاد گرفت کسانی که در کار مدیریت فروش موفق هستند چه کار می کنند و آن وقت خودش نیز همان کارها را انجام داد. ظرف مدت یک سال پس از شروع کارش در زمینه ی فروش تبدیل به یک فروشنده ی طراز اول شد.

او به خوبی با اصول فروش آشنا شد و سپس مدیریت را یاد گرفت. و توانست در سن 25 سالگی فروش در سطح گسترده را در یک شرکت بزرگ متشکل از 95 کارمند فروش آغاز کرد. سرانجام در بخش معاملات ملکی مشغول به کار شد. و در یک دوره ی پنج ساله املاکی را به ارزش بالغ بر پنجاه میلیون دلار ساخت. او مسئول وارد کردن اتومبیل های سوزوکی در کانادا بود. آن ها 65 نفر بودند که همگی کارشان را از صفر شروع کرده بودند. و طرف مدت دو سال سود حاصل از فروش این اتومبیل ها به 25 میلیون دلار رسید. پس از آن مدیریت یک شرکت طرح و توسعه ی 265 میلیون دلاری را بر عهده گرفت که توانست آن شرکت را از نو بسازد.

برایان تریسی در سال 1981 به ارائه ی مطالب درسی و برگزاری سمینارهایی در کانادا و آمریکا مشغول شد. بعدها این مطالب را به صورت برنامه های آموزشی دیداری و شنیداری در اختیار علاقه مندان قرار داد. در سال 1986 به منطقه ی سن دیه گو واقع در ایالت کالیفرنیا مهاجرت کرد.

زندگی خصوصی

در 1979 با باربارا تریسی آشنا شد و با یکدیگر ازدواج کردند. حاصل این ازدواج 4 فرزند است.

برایان تریسی
ازدواج برایان تریسی با باربارا
برایان تریسی
برایان تریسی و پسرش در سال 1988

نکات جالبی که شاید درباره برایان تریسی ندانید!

 • در طی سال ها به بیش از 80 کشور دنیا سفر کرده است و در آن جا کار انجام داده است. در 22 حرفه ی مختلف فعالیت داشته است.
 • او به زبان های فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی تسلط دارد.
 • چندین شرکت را تاسیس و راه اندازی کرده است.
 • تریسی در دهه ی 30 زندگی خود موفق شد به دانشگاه آلبراتا در کانادا راه یابد. سرانجام موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس در رشته بازرگانی شد.
 • وی در طول 20 سال گذشته موفق شده، بیش از 300 محصول دیداری و شنیداری تولید کند. که برخی از آن ها به 24 زبان مختلف ترجمه شده و در بیش از 30 کشور دنیا به فروش رسیده است.
 • لازم به ذکر است که برایان تریسی به عنوان سخنران، مربی و مشاور با بیش از پانصد کمپانی بزرگ همکاری داشته است.
 • وی هم اکنون سالانه برای بیش از سیصد هزار نفر سخنرانی می کند و سمینارهایی برگزار می کند که در آن بیش از بیست هزار نفر شرکت می کنند.
 • همچنین مدیر شرکت بین المللی برایان تریسی است که تنها شرکت آموزشی مشاوره ای در سولانابیچ کالیفرنیا است.
 • وی هم اکنون یکی از معتبرترین صاحب نظران در سطح جهان در حوزه ی موفقیت و پیشرفت است.

حرف های برایان تریسی در تهران

حرف های برایان تریسی در سمینار هتل همای تهران، ذیل همان موضوعاتی بود که در کتاب هایش منتشر شده است. موضوعاتی نظیر این که بازاریابی در واقع جذب افراد علاقه مند به کالای ما و اقناع فرد برای خرید محصول ماست. برای بازاریابی باید نوآوری و خلاقیت داشته باشیم و در همه حال احساس خود را در بالاترین حد ممکن نگه داریم چون هدف هر تجارت، خلق و حفظ مشتری است.

او معتقد است کلید موفقیت در آینده داشتن توانایی حل مساله ست و توانمندی حل مساله، کل زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. او به شرکت کنندگان توصیه کرد هیچ وقت از راه حل اولی که به ذهن شما می رسد راضی نباشید و این را بدانید همیشه باید مسائل را حل کنید و هرچه مسائل را بهتر حل کنید مسائل بیشتر و سخت تری به شما داده می شود تا حل کنید و به این ترتیب می توانید خودتان را به خودتان و دیگران، ثابت و اطمینان و عزت نفس لازم را برای شکار لحظه ها و رسیدن به موفقیت پیدا کنید.هرچه بیشتر به راه حل فکر کنید خلاق تر می شوید. برای هرچیزی جز مرگ راه حل وجود دارد و کلید و راه حل در جود تک تک ما نهفته است. فقط کافی است خود را باور و آن را پیدا کنیم.

او به موضوع هدف گذاری هم اشاره کرد که شاید یکی از مباحث مهم آموزه های او و سایر مربیان موفقیت باشد: داشتن اولویت بندی برای کارها و ارزش ها و قرار دادن ضرب العجل برای انجام کارها زمان رسیدن ما به خواسته های مان را کوتاه تر می کند. فعالیت هایی را انجام دهید که ارزش افزوده بالاتری دارد. این را به خاطر بسپارید که هر وظیفه انجام شده منبع عزت نفس است. این باعث می شود که در مغز ما اندورفین ترشح شود و خلاقیت در وجود ما شکل بگیرد و در این صورت شما وارد مرحله ای به نام فرایند جریان می شوید.

برایان تریسی
برایان تریسی در سال 2018

در فرآیند جریان، مغز مثل رودخانه جریان پیدا می کند و در آن زمان کارهای فوق العاده و خارق العاده ای از شما سر می زند. درست مثل نویسندگانی که می توانند ساعت ها صفحه به صفحه بنویسند و خسته نشوند. هدف گذاری و هدف نویسی و خواندن هدف هایتان را چندین بار در طول روز فراموش نکنید. 10 هدف مهمی را که برای یک سال آینده تان دارید، بنویسید و سپس 3 هدف مهم تر را انتخاب و از این 3 هدف مهم، 1هدف مهم تر را انتخاب کنید و قسمت اعظم وقت خود را روی این هدف قرار دهید و مطمئن شوید طی یک سال آینده به آن هدف خواهید رسید.

موضوع دیگر حرف های برایان تریسی، اشاره به مبارزه با فرهنگ راحت طلبی در شخصیت هرکدام از انسان ها بود: انسان ها دوست دارند همیشه در ناحیه راحتی خود باشند. گپ بزنند و گفت وگو کنند و مسائل روزمره خود را بگذرانند. برای موفقیت و خلاقیت باید از این ناحیه رفاهی بیرون آیید. باید همیشه به عنوان فردی شناخته شوید که هدف گرا هستید و این که یا وارد انجام کاری نمی شوید یا اگر آن را انجام می دهید به بهترین نحو ممکن به سرانجام می رسانید. در این جا شهرت پیدا می کنید و فرصت ها به سمت شما می آیند.

نگران شنیدن نه نباشید، نه یعنی پول. باید به محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید اعتقاد داشته باشید. اگر اعتقاد داشته باشید که محصول تان عالی است، ناخودآگاه مشتری این موضوع را درمی یابد و برعکس. فقط هدف این نیست که فروش انجام شود بلکه ابتدا باید ببینی که این مشتری به محصول تو نیاز دارد یا خیر. اهمیت کلمات را فراموش نکنید. کلمات خوب، تفکرات بهتری را ایجاد می کند.عادت های روزمره تان را فراموش کنید ازناحیه راحتی خود بیرون بیایید و متفاوت باشید. این را بدانید که موفق ها عادت دارند هر روز هدف گذاری کنند و کارهای شان را تا آخر ادامه دهند و عادت دارند با مهمترین عمل، روزشان را شروع کنند.

دانش مالی هم یکی از موضوع هایی بود که تریسی در این همایش گفت: در مورد اقتصاد و سرمایه گذاری باید حداقل 2ساعت در روز مطالعه داشته باشید تا مهارت های مالی پیدا کنید. راز اکثر موفقیت ها پشتکار و موفقیت است. باید با خودت عهد کنی که تا به اهدافت نرسی دست از کار نمی کشی. اعتماد به نفس باید آن قدر بالا باشد که هیچ چیز نتواند جلوی ما را بگیرد. افراد موفق و مورد احترام کسانی هستند که بیشترین وقت را روی آماده سازی برای آینده و سرمایه گذاری روی خود انجام می دهند. به خاطر داشته باشید با ارزش ترین دارایی ما ارتباطات و توانایی ما در کسب درآمد است نه آن پولی که به دست می آوریم.

توانایی از دست نمی رود اما پول و ثروت ممکن است بارهااز بین برود و با داشتن توانایی دوباره به دست خواهد آمد. موفقیت مانند نردبان است. مهارت های ما پله های آن نردبان را می سازد. اگر پله ها کامل نباشد ما نمی توانیم از نردبان بالا برویم. پتانسیل انسان آن قدر زیاد است که می تواند صد زندگی همزمان داشته باشد. ما می توانیم هر چیزی را بیاموزیم و در هر امری متخصص شویم. آموزش کلید موفقیت است؛ ولی چون سخت و وقت گیر است و بیشتر انسان ها تنبل اند؛ کسی برای یادگیری زمان نمی گذارد شما اگر این کار را انجام دهید چندین پله از بقیه جلو خواهید افتاد.

برایان تریسی
زندگینامه برایان تریسی

برخی از کتاب های برایان تریسی

 1. مذاکره

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • شش شیوه کلیدی مذاکره
 • نحوه استفاده از زمان برای موفقیت در مذاکره
 • استفاده از روش عمل متقابل
 • بکارگیری قانون چهار
 • آماده شدن برای مذاکره و ورود قدرتمندانه
 • و ده ها نکته کاربردی دیگر
 1. انگیزش

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • چهار عامل انگیزش
 • استفاده از اصل پارتو
 • خلق جادوی انگیزشی
 • برگزاری جلسات طوفان ذهنی
 • چرخه‌ها و تیم‌های کیفیت
 • و ده ها نکته کاربردی دیگر
 1. مدیریت زمان

در کتاب «مدیریت زمان» به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • روش کنترل وقفه‌ها، ایمیل‌ها ، جلسات و تماس‌های تلفنی
 • چهار عامل کلیدی بهره‌وری
 • اختصاص زمان برای کارهای با اولویت بالا
 • غلبه بر تعلل و به تعویق انداختن کارها
 • روش‌های واگذاری و حذف کارها
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. مدیریت و واگذاری کارها

در کتاب «مدیریت و واگذاری کارها» به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • افسانه‌های مانع از واگذاری
 • سه ویژگی بهترین رئیس‌ها
 • هفت کلید واگذاری موثر
 • شناسایی چهار تیپ شخصیتی
 • اجتناب از واگذاری معکوس
 • و ده ها نکته کاربردی دیگر
 1. بازاریابی

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • چهار روش بازاریابی موفق
 • سه سوال کلیدی در بازاریابی
 • استفاده از استراتژی «ضربه غافلگیرانه»
 • چهار روش برای تحول کسب‌وکار
 • دلیلی خرید مردم
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. خلاقیت و حل مسئله

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • هفت منبع نوآوری
 • مهندسی ارزش
 • روش طوفان ذهنی
 • سه محرک خلاقیت
 • حل مسئله در هفت مرحله
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. مدیریت

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • سوالات کلیدی یک مدیر
 • فعالیت‌های حیاتی یک مدیر
 • چند برابر کردن بهره‌وری
 • طوفان ذهنی برای یافتن راه‌حل
 • استخدام افراد مناسب و اخراج افراد بی‌کفایت
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. رهبری

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • ایجاد یک تیم قهرمان
 • ایجاد ارتباط با دیگران
 • چگونه مانند یک رهبر کسب‌و‌کار زندگی کنیم
 • چگونه استراتژی داشته باشیم
 • ارتقا قابلیت‌های رهبری کسب‌و‌کار
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. فروش موفق

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 1. استراتژی کسب‌و‌کار

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • استراتژی حمله
 • روش بازگشت از آینده
 • ۵ مرحله تدوین و اجرای استراتژی
 • استفاده از استراتژی توقف
 • خلق بازارهای جدید
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. موفقیت فردی

در این کتاب به مطالب زیر پرداخته می‌شود:

 • روش ایجاد شجاعت و اعتمادبه نفس در خود
 • راهکارهای حفظ نگرش مثبت
 • اهمیت لباس در موفقیت
 • برنامه‌ریزی استراتژیک
 • پرورش خلاقیت
 • و ده‌ها نکته کاربردی دیگر
 1. پیش به سوی ثروت
 2. اوج موفقیت
 3. 21 روش عالی برای این که یک فروشنده ی فوق ستاره شوید
 4. 12 اصل رهبری عالی
 5. بهانه ممنوع
 6. افکارتان را تغییر دهید تا زندگی تان تغییر کند
 7. 100 قانون بی چون و چرا برای موفقیت در تجارت
 8. به روش خود ثروتمند شوید
 9. آینده ی خود را خلق کنید

در زیر جملاتی برگزیده از کتابهای مختلف برایان تریسی آمده که فکر می کنم برای شما  جالب و مفید باشند :

مشکلات ما را متوقف نمی کنند، بلکه به ما آموزش می دهند.

((برایان تریسی))

 

 بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است.

(( برایان تریسی))

 

 یادگیری مداوم حداقل شرط لازم برای موفقیت در هر زمینه ای است که در آن فعالیت می کنید؛ هر روز چیز جدیدی بیاموزید.

((برایان تریسی))

 

 هر فعالیت یا عدم فعالیتی مستلزم انتخابی است بین آنچه بیشتر اهمیت دارد و آنچه کمتر اهمیت دارد.

((برایان تریسی))

پاداشهایی که در زندگی می گیرید بستگی به این دارد که چه کاری می کنید، چقدرخوب آن را انجام می دهید و چقدر مشکل است که بتوان کسی را جایگزین شماکرد.

((برایان تریسی))

 

 قانون کاشت و برداشت، اصل و اساسی زندگی بشر است. شما امروز محصولی را برداشت می کنید که در گذشته بذر آن را کاشته اید.

((برایان تریسی))

 

 خوشبختی زمانی به دست می آید که شما به کاری که انجام می دهید باور داشته باشید، آن را خوب بشناسید و دوست بدارید.

((برایان تریسی))

 

 دقت و تمرکز، رموز عملکرد عالی هستند.

((برایان تریسی))

مدیریت زمان وسیله ای است که می تواند شما را از جایی که هستید به جایی که می خواهید باشید برساند.

((برایان تریسی))

 

 قانون حد توانایی می گوید: همیشه برای انجام ضروری ترین کارها زمان کافی وجود دارد.

((برایان تریسی))

 

قانون حذف گزینه ها می گوید: انجام یک کار مستلزم صرف نظر از انجام کارهای دیگر است.

((برایان تریسی))

 

 بهره وری بالا نتیجه ی بالا بردن کارآیی وقت است؛ به این ترتیب که تنها مهمترین کارها را انجام دهید.

((برایان تریسی))

 

 توانایی شما در به تعویق انداختن خوشی های کوتاه مدت، تعیین کننده میزان پیشرفت مالی شما در دراز مدت است.

((برایان تریسی))

 

 برای مدیریت زمان خود باید خوشبختی را هدف اصلی زندگی تان قرار دهید.

((برایان تریسی))
4.6/5 - (29 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا